Alakállandóság

2013.10.01 15:41

A sikeres iskolai tanulás egyik legfontosabb alapfeltétele az olvasás. Az olvasáshoz viszont a papíron látható alakok azonosságainak és különbségeinek felismerésére van szükség.

Az olvasás a látásra épül – éppen ezért elengedhetetlen hozzá a jó látás. Ez alatt nem kizárólag a szem állapotát értjük, hanem a látáshoz kapcsolódó agyi képességeket is.

Az alakfelismerési képesség gyengeségéről árulkodik, ha gyermeke nem ismeri fel a korábban már megismert alakzatokat, ha azok más méretűek, vagy a színűk tér el. Fontos, hogy erre már óvodáskorban figyeljen, hogy az iskolában ez már ne legyen gond. Ugyanakkor ki kell alakulnia egy bizonyos általánosítási képességnek is, hiszen a különböző betűtípusba tartozó azonos betűk nagyon eltérőek lehetnek.

Hogyan segíthet gyermekének?

Ismerkedjenek a formákkal! Mutasson meg gyermekének minél alakzatot. Kezdjék az alapformákkal: vonal, kör, négyzet, téglalap, háromszög. Ha ez már jól megy, akkor jöhetnek a bonyolultabb formák: hullám, kereszt, csillag, ötszög. Természetesen a formákkal való ismerkedésre is a játék nyújtja a egjobb lehetőséget.

Játékok formaismerethez

Játszhatnak például olyat, hogy egy rajzon csak egyféle alakzatot lehet használni. Csupa körből például megrajzolhatnak egy macit, vagy négyzetekből egy várat.

Keressenek a lakásban, a kocsiban, vagy a boltban meghatározott formákat. Ha kört keresnek, akkor az lehet tányér, kormány, kerék, vagy a boltban egy zsemle. Ha téglalapra vadásznak, akkor jó megoldás lehet a szekrény, az ajtó, a könyv vagy egy tábla csoki. Keressenek háromszöget: egy kendő, egy háztető, egy kockasajt lehet a találat.

Zsemlemorzsa-háromszög

Rajzolják körbe a formákat. Játszhatnak ezekkel is: az egyiket színezzék ki, a másikat fessék be, a harmadikat kenjék be ragasztóval, és szórjanak rá valamit: magokat, csillámport, kavicsot, zsemlemorzsát. Ha kartonra rajzolnak, akkor ki is vághatják az alakzatokat, hogy utána valami mást próbáljanak meg felépíteni belőle.

Kivágott alakzatokkal játszhatnak formafelismerést is: Felváltva kössék be egymás szemét, és így próbálják kitalálni, milyen alakzatot kaptak a kezükbe.

Bontsd részekre!

Még később megpróbálhatnak összetett formákat keresni, és kitalálni, milyen elemekből áll. Például egy házat egy téglalap és egy háromszög összetételeként lehet leírni. Egy kocsiban felfedezhetünk kört, négyzetet, téglalapot és háromszöget is. Egy mosdókagyló lehet a kör fele, egy boltív pedig egy téglalap és egy félkör összetétele. Ezzel gyermeke nemcsak megismeri a formákat, hanem képessé válik az alakok elemzésére, alapformákra bontására is. Például az ’a’ betű az egy kör, mellette egy egyenes vonallal.

A formák megismerésében sokat segíthetnek a kirakók vagy az építőkockák is. És természetesen sokat segít a Varázsbetű Programcsalád is, melynek több játéka is hatásosan fejleszti az alak- és formaismeret képességét. Töltse le innen, és próbálja ki!

—————

Vissza