Az egyik leggyakrabban hallható panasz a szülők részéről, hogy gyermekük helyesírása pocsék. Nem tud különbséget tenni rövid és hosszú hangok között, nem jól használja a ’j’ és az ’ly’ betűket, vagy éppen két ’c’-vel írja a ’játszik’ szót.
Hiába gyakorolnak, nem lesz jobb.
Nem egyszerű!
Ahhoz hogy gyermeke képessé váljon helyesen írni, több különböző képesség összehangolt munkájára van szükség.
Először gyermeke a beszédhangokat és kapcsolódásukat ismeri fel, majd lassan megtanulja megismételni ezeket. Így elsajátítja anyanyelvének hangzókészletét, hangzásvilágát, és egyre több szó jelentését ismeri fel.
Ha ebben a tanulási folyamatban valamilyen zavar jelentkezik, akkor az kihat a hangképzésre, azaz a gyermek rosszul ejti a hangokat, például pöszén beszél, és lassabban sajátítja el az új szavakat, és a nyelvtani szabályokat. Ennek következménye az iskolában is jelentkezik: a gyermek nehezen fogja tanulni az idegen nyelveket, és komoly problémái lesznek a helyesírással.
Átlátható
De mi a kapcsolat a beszédészlelés és a helyesírás között? Nem lehet, hogy csak még többet kellene gyakorolni?
NEM!!!
A magyar nyelv a helyesírás szempontjából az úgynevezett transzparens, azaz átlátható nyelvek közé számít. Ez azt jelenti, hogy a szavak kimondott és leírt alakja között szoros kapcsolat van: ugyanazokat a hangokat általában ugyanazokkal a betűkkel jelöljük. (Ellentétben például a fanciával vagy az angollal.)
Elemezd!
Sajnos azért a dolog nem ennyire egyszerű, ezért nem írhatjuk a ’játszik’ szót ’jáccik’-nak. A jó helyesíráshoz szükség van még a szavak elemzésére, például a szótő felismerésére, valamint a hagyományok ismeretére is, például a ’j’-’ly’ esetében.
Ebben az utolsó esetben, a ’j’-’ly’ esetében számít a gyakorlás, mert ez máshogy nem tanulható meg. Azonban a magyar nyelv szavainak döntő többségénél a kiejtésre és az elemzésre kell hagyatkozni, ehhez pedig a jól működő beszédészlelési képességre van szükség. Ha gyermeke rosszul érti a beszédet, akkor a szavakat is hibásan fogja leírni.
Éppen ezért, ha gyermeke helyesírását akarja fejleszteni, akkor legjobb, ha az alapokkal, azaz a beszédészleléssel kezdi.
De hogyan?
A beszédészlelés szerencsére fejleszthető. Akár otthon, a szülő által is, akár mindennapi tevékenységeink közben is. Ha irányítottan játszik és beszélget gyermekével, akkor segíthet neki.
Legközelebb olyan játékötletekkel jelentkezem, melyek segíthetnek gyermeke beszédészlelésének javításában.
—————