Az iskolakezdés, egy esetleges iskolaváltás, tanárváltozás legtöbbször feszültséget okoz. Mint mindig, ha gyermekednek valamilyen új vagy kellemetlen helyzettel kell szembenéznie, fontos, hogy legyen ideje alkalmazkodni, megszokni a változást.
Beszélgess vele róla, hogy a legtöbben idegesek és aggódnak a jövő miatt, de hamar megszokottá válik az újdonság is. Próbáljatok este az iskolához kötődő kellemes dolgokról beszélgetni, például, hogy találkozott a régi barátokkal, hogy játszottek-e, fociztak-e délután közösen, hogy tetszett-e az osztálytársaknak az új táska, és hogy összebarátkozott-e valakivel.
Beszélgessetek arról is, hogy mi nyomasztja gyermeked. Esetleg attól fél, hogy nem talál barátokat, és nem jön ki a tanáraival? Vagy a sok tanulástól, a rengeteg házi feladattól tart? Vagy csúfolta valaki tavaly az osztályban, és aggódik, hogy ez idén is megismétlődik? Adj neki rá lehetőséget, hogy kibeszélje magából a problémáit, és nyugtasd meg, hogy szükség esetén Te kiállsz mellette.
Sokat segíthet, ha ezen a héten tudod úgy intézni a dolgaidat, hogy Te menj érte az iskolába, vagy ha egyedül jár haza, akkor otthon legyél, amikor megérkezik. Ha ezt nem tudod megoldani, mert nem olyan a munkahelyed, akkor este legyél gyermekeddel annyit, amennyit csak lehet. Inkább tett félre a házimunkát, de legyél ott, ha gyermekednek szüksége van rád.
Szintén segít az izgalom leküzdésében, ha gyermeked eleget alszik. Fektesd le korán, és mesélj vagy olvass neki valamit, amit ő szeretne. Így pihentebben ébredhet reggel.
Figyelj oda rá, hogy gyermeked rendesen megreggelizzen, ne menjen el üres hassal az iskolába. Így jobban tud figyelni, és könnyebben teljesít az iskolában.
Írd le egy füzetbe a legfontosabb információkat, hogy szükség esetén kéznél legyen: a mobilod számát, az otthoni, és a munkahelyi telefonszámot, a lakcímeteket, új iskola esetén a tanárok nevét, a csengetési rendet, vagy bármit, ami fontos lehet. Tisztázzátok le az órarendet is, és Nálad is maradjon belőle egy másolat.
Gyermeked szobájában akasszatok a falra egy naptárt, melybe mindig pontosan beírjátok a különböző eseményeket: az ünnepnapokat, a szüneteket, az előre látható dolgozatokat, a kirándulásokat, iskolai elfoglaltságokat.
Sose hagyjátok reggelre az iskolatáska összepakolását. Ellenőrizd, hogy készen van-e a házi feladat, és hogy berakott-e mindent, amit kértek az iskolában. Vegyétek sorra a másnapi órákat, hogy nem felejtett-e el valamit: gyűjtött-e száraz levelet, elrakta-e a dobókockát, vágott-e ki szavakat az újságból, ha éppen ezt kérte a tanár. Lehetőleg a másnapi ruhát is készítsd ki már este, így ez sem késleltetet reggel.
Reggel időben keljetek fel, hogy ne kelljen kapkodni, hanem nyugodtan készülődhessetek össze.
Néha előfordul, hogy az idegesség következtében a gyerekeknek valódi, fizikai tünetei jelentkeznek, például fejfájás, hasfájás. Ha ilyet tapasztalsz, akkor mindenképp beszélj orvossal, és lehetőleg gyermeked tanáraival is. Próbáljatok közösen megoldást találni.
—————